Newsletter

Otrzymuj jako pierwszy informacje o nowościach i promocjach!

Email:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie oferty handlowej. Więcej
To pole jest wymagane
Akceptuję regulamin
To pole jest wymagane

Nasz newsletter wysyłany jest zwykle raz na miesiąc.

Wybór poezji

Hieronim Morsztyn

Wybór poezji
Niedostepny
Ostatnio widziany
27.10.2019
€10,03

Zobacz dostępne formy płatności.
:

 
Product info / Cechy produktu
Rodzaj (nośnik) / Item type książka / book
Dział / Department Książki i czasopisma / Books and periodicals
Autor / Author Hieronim Morsztyn
Tytuł / Title Wybór poezji
Język / Language polski
Seria (cykl) / Part of series BIBLIOTEKA NARODOWA
Wydawca / Publisher OSSOLINEUM
Rok wydania / Year published 2016
   
Rodzaj oprawy / Cover type Twarda
Wymiary / Size 12.0x17.0
Liczba stron / Pages 320
Ciężar / Weight 0,3240 kg
   
Wydano / Published on 29.01.2017
ISBN 9788365588012 (9788365588012)
EAN/UPC 9788365588012
Stan produktu / Condition nowy / new - sprzedajemy wyłącznie nowe nieużywane produkty
Hieronim Morsztyn utrwalił drukiem jedynie swe wczesne dzieła, bliżej nieznane "Źwierciadło statecznego i szalonego młodzieńca" oraz "Światową Rozkosz". Pozostałą twórczość powierzył łasce obiegu rękopiśmiennego. Wybór ten pozwolił mu uprawiać twórczość niepodległą społecznym nakazom i panegirycznej modzie, jednak dziś znacząco utrudnia poprawne ustalenie pełnego kanonu jego wierszy. To dlatego nie było dotąd Hieronima Morsztyna w „Bibliotece Narodowej”.
Obok najpełniej reprezentowanych erotyków (zarówno kunsztownych komplementów, jak i niewybrednych epigramatów) niniejszy tom obejmuje wiersze ziemiańskie oraz poezję o tematyce moralistycznej, wanitatywnej i pokutnej. Blisko piąta część utworów to inedita, które ukazują się drukiem po raz pierwszy. Edycja uwzględnia również najbardziej znane dzieło Hieronima Morsztyna, "Światową Rozkosz z ochmistrzem swoim i ze dwunastą swych służebnych panien" z 1606 roku. Poemat rozsmakowany w urokach magnackiego i ziemiańskiego życia, w zakończeniu brutalnie skonfrontowanych z pośmiertnym rozkładem ciała, to utwór, który u progu baroku najpełniej rozpoznał nastroje nadchodzącej epoki, rozdartej między zmysłowym zachwytem nad światem i pokutną skruchą z powodu używania jego uroków.

"W pisanych z Padwy poetyckich listach Morsztyna próżno szukać zainteresowania akademickimi wykładami. Udzieliła im się za to atmosfera pijatyk w siedzibie padewskiej Polonii przy via del Santo oraz karnawałowych imprez w pobliskiej Wenecji, które swym rozmachem i przepychem oszałamiały przybyszów z Polski. (…)
Wielkie wrażenie na poecie zrobiła publiczna sekcja zwłok. Mistrzem tego naukowego widowiska był padewski profesor anatomii Adriaan van den Spieghel. Z wierszy Morsztyna dowiadujemy się, iż sekcji poddawał zarówno ciało mężczyzny, jak i kobiety. (…) Spisana na gorąco relacja, wiersz Do Abrahama Maciejowskiego o anatomijej białogłowskiej, pokazuje, jak dalece pokaz wstrząsnął poetą".
Ze Wstępu Radosława Grześkowiaka

Hieronim Morsztyn (ok. 1581 – ok. 1622) – najpopularniejszy poeta polski pierwszej połowy XVII wieku. Szczegóły jego życia są wciąż mało znane, ale wiadomo, że pochodził z rodziny ariańskiej, był wychowankiem królewskiego sekretarza Samuela Łaskiego oraz jezuickiego kolegium w Braniewie, później przebywał w Krakowie i w Padwie. Autor fraszek, pieśni, drobnych utworów lirycznych, przekładów z literatury antycznej oraz wydanego w 1606 roku poematu "Światowa Rozkosz". Przypisuje się mu również kilka nowel miłosnych, opartych na wątkach z "Dekameronu" Giovanniego Boccaccia. Autorstwo wielu utworów Morsztyna budzi wątpliwości ze względu na rękopiśmienny charakter.

Biblioteka Narodowa, seria I, numer 326


Książka Wybór poezji z wysyłką za granicę

Klienci, którzy kupili ten produkt nabyli również


Tagi produktowe