Komentarz do ustawy z 5.1.2011 r. – Kodeks wyborczy autorstwa wybitnego specjalisty w zakresie prawa konstytucyjnego oraz administracyjnego, Ś. P. prof. dr hab. Bogusława Banaszaka stanowi szczegółowe i kompleksowe omówienie wszystkich zagadnień omawianej tematyki, uwzględniając i prezentując najnowszy stan sprawny, włącznie ze zmianami.
W sposób wyczerpujący i zarazem praktyczny Komentarz pozwala zapoznać się z kwestiami dotyczącymi m.in.:
zasad przeprowadzania wyborów do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego
wyboru Prezydenta RP
wyborów do organów stanowiących i wykonawczych samorządu terytorialnego
organizacji i zasad funkcjonowania organów wyborczych oraz administracji wyborczej
zasad finansowania wyborów z budżetu państwa.
Nowe, 3. wydanie Komentarza uwzględnia i szczegółowo prezentuje omówienie najnowszych zmian, w tym m.in.:
bezwzględny nakaz przeprowadzenia wyborów w ciągu jednego dnia wolnego od pracy
wyłączenie możliwości głosowania korespondencyjnego
nowa definicja znaku „X”, określająca go jako co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki
uznawalność głosu za ważny o ile w którejś z kratek przy kandydacie pojawi się znak „X” niezależnie od innych zaznaczeń na karcie
wprowadzenie w wyborach na wójta ( i pozostałych włodarzy) zasady dwukadencyjności oraz wydłużenie czasu trwania jednej kadencji z 4 do 5 lat
nowy sposób wyłaniania komisarzy wyborczych
zmiana składu Państwowej Komisji Wyborczej
Komentarz prezentuje w sposób wszechstronny dorobek doktryny i judykatury oraz obejmuje najnowsze orzecznictwo.
Ponadto, uwzględniono aktualne piśmiennictwo z komentowanej dziedziny i dziedzin pokrewnych. Dla wygody Czytelników, ułatwiając szybką orientację w tekście, niniejszy Komentarz wyróżnia się szczegółową strukturą wewnętrzną, z precyzyjnym, przejrzystym i jednolitym podziałem zagadnień.
Komentarz adresowany jest do:
Państwowej Komisji Wyborczej wraz z Komisarzami Wyborczymi,
każdego praktykującego prawnika (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy, sędziowie), w szczególności obsługującego jednostki administracji państwowej i samorządowej (np. rady gminy, powiatu, sejmik województwa, wójt, burmistrz, marszałek województwa),
bezpośrednio do jednostek administracji państwowej i samorządowej, przeprowadzającej wybory na swoim terenie,
komitetów wyborczych poszczególnych partii i organizacji zgłaszających kandydatów na wybierane stanowiska, jak również dla doktorantów i studentów prawa, administracji, politologii zainteresowanych pogłębianiem wiedzy z zakresu prawa konstytucyjnego.
Informacja dotycząca wprowadzenia produktu do obrotu:
Ten produkt został wprowadzony na rynek przed 13 grudnia 2024 r. zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami (Dyrektywą o ogólnym bezpieczeństwie produktów). W związku z tym może on być nadal sprzedawany bez konieczności dostosowania do nowych wymogów wynikających z Rozporządzenia o Ogólnym Bezpieczeństwie Produktów (GPSR). Produkt zachowuje pełną legalność w obrocie, a jego jakość i bezpieczeństwo pozostają zgodne z obowiązującymi wcześniej standardami.
Information regarding product placement on the market:
This product was placed on the market before December 13, 2024, in accordance with the applicable regulations at the time (the General Product Safety Directive). As a result, it can continue to be sold without needing to meet the new requirements introduced by the General Product Safety Regulation (GPSR). The product remains fully compliant with all previously valid legal standards, ensuring its continued quality and safety.