Zamieszczone w publikacji ujednolicone wersje przepisów obejmują wszystkie zmiany, które z dniem 1 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone do ustaw: o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz o ryczałcie ewidencjonowanym i karcie podatkowej (ryczałt). Uwzględnione są również nowelizacje, które zostały opublikowane w 2020 r., ale wejdą w życie w późniejszym terminie.
Szczególnie ważnym elementem publikacji jest przewodnik po zmianach w wyżej wymienionych przepisach. Dzięki temu przeglądowi można w najbardziej dogodny sposób zapoznać się z katalogiem zmian, zorientować się, na czym polegają, a także zapoznać się z oceną wprowadzanych regulacji i ich prawdopodobnymi skutkami w praktyce.
W 2021 r. w przepisach o podatkach dochodowych zaczęły obowiązywać następujące zmiany:
wprowadzenie tzw. estońskiego CIT,
zwiększenie liczby podatników uprawnionych do stosowania stawki 9%,
uszczelnienie przepisów w zakresie unikania podwójnego opodatkowania – przez wprowadzenie regulacji dotyczących tzw. struktur hybrydowych,
ograniczenie możliwości rozliczania strat,
dostosowanie amortyzacji podatkowej do rachunkowej,
ograniczenie optymalizacji amortyzacji, gdy podatnik korzysta ze zwolnienia z podatku,
wprowadzenie opodatkowania CIT spółek komandytowych i niektórych spółek jawnych,
doprecyzowanie przepisów o limitowaniu kosztów finansowania dłużnego,
zwiększenie obowiązków w zakresie cen transferowych,
wprowadzenie definicji spółki nieruchomościowej i nałożenie na takie spółki obowiązków płatnika podatku dochodowego z tytułu sprzedaży ich akcji lub udziałów,
określenie zasad opodatkowania prostych spółek akcyjnych,
ograniczenie ulgi abolicyjnej,
rozszerzenie zakresu stosowania ulgi dla młodych,
ograniczenia w korzystaniu z amortyzacji według stawek ustalanych indywidualnie.
UWAGA! Rewolucyjne zmiany zaczęły obowiązywać w opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W 2021 r.:
został podniesiony limit przychodów warunkujący wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – do 2 mln euro, a także limit przychodów uprawniający do kwartalnych wpłat ryczałtu – do 200 tys. euro,
większa liczba podatników wykonujących wolne zawody może skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu,
zostały zniesione zakazy stosowania opodatkowania ryczałtowego w stosunku do niektórych form działalności,
obniżeniu uległy niektóre stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
ujednolicone zostały stawki ryczałtu od najmu,
możliwe jest stosowanie opodatkowania kartą podatkową także w przypadku prowadzenia takiej działalności przez małżonka,
dopuszczona została możliwość czasowego (np. sezonowego) zwiększania zatrudnienia przez podatników opodatkowanych kartą podatkową.
Informacja dotycząca wprowadzenia produktu do obrotu:
Ten produkt został wprowadzony na rynek przed 13 grudnia 2024 r. zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami (Dyrektywą o ogólnym bezpieczeństwie produktów). W związku z tym może on być nadal sprzedawany bez konieczności dostosowania do nowych wymogów wynikających z Rozporządzenia o Ogólnym Bezpieczeństwie Produktów (GPSR). Produkt zachowuje pełną legalność w obrocie, a jego jakość i bezpieczeństwo pozostają zgodne z obowiązującymi wcześniej standardami.
Information regarding product placement on the market:
This product was placed on the market before December 13, 2024, in accordance with the applicable regulations at the time (the General Product Safety Directive). As a result, it can continue to be sold without needing to meet the new requirements introduced by the General Product Safety Regulation (GPSR). The product remains fully compliant with all previously valid legal standards, ensuring its continued quality and safety.