Dlaczego tak trudno w Polsce o porządny używany samochód? Porządny, czyli bezwypadkowy lub z pełną informacją, co i kiedy było naprawiane, z oryginalnym, udokumentowanym przebiegiem, w dobrym stanie technicznym? To nie są zbyt wygórowane wymagania. Niestety, o wiele bardziej prawdopodobne jest, że zamiast na uczciwego sprzedawcę trafi my na oszusta, a nasze wymarzone auto okaże się skarbonką bez dna.
Jacek Balkan bezlitośnie obnaża wszystkie sztuczki handlarzy samochodów. Podpowiada, jak samemu sprawdzić, czy auto uczestniczyło w wypadku, powodzi albo pożarze. Pomaga też dobrać idealną markę i model do naszych potrzeb.
Trudne staje się prostsze. Z tą książką pójdę kupić następny samochód. Polecam ten poradnik wszystkim, którzy boją się, że auto z drugiej ręki okaże się najgorszym zakupem życia. Szczególnie — kobietom. Dowiecie się, jak nie dać się naciągnąć i co zabrać do torebki, żeby dobrze przygotować się do oględzin oferowanego samochodu.
Agnieszka Litorowicz-Siegert, „Twój STYL”
Jeżeli stoisz przed dylematem, czy kupić nowe, lecz banalne auto, czy też używane, ale oferujące dawkę emocji, ta książka jest dla Ciebie. Dzięki niej w mgnieniu oka zorientujesz się, jakie mroczne sekrety kryją prawdziwe ,,okazje” na rynku wtórnym samochodów.
Michał Maske, odpowiedzialny za komunikację marek Seat, Nissan i Ferrari
Jacek Balkan, polski dziennikarz motoryzacyjny. Od ponad piętnastu lat autor, producent, reżyser i prowadzący kilkunastu programów telewizyjnych i radiowych. Pracował dla takich stacji jak TVN, RTL, TVN Turbo czy Polsat. Konsultant motoryzacyjny przy produkcji filmów fabularnych i seriali, gościnnie występował w znanym z Discovery Chanel programie „Fani czterech kółek” („Wheeler Dealers”).
Publikował między innymi w „Gazecie Wyborczej”, w tygodnikach „Wprost” i miesięczniku „High Living”. Obecnie autor tekstów motoryzacyjnych w tygodniku „Polityka”. Szef redakcji motoryzacyjnej Radia TOK FM, gdzie od dziesięciu lat prowadzi
audycje poświęcone wszystkim obszarom motoryzacji.
Autor książek Skandaliczna historia motoryzacji oraz Operacja Dakar.
Fragmenty:
Skoro przejechaliśmy pół Polski, postanowiliśmy sprawdzić jeszcze dwa miejsca. Szukając śladów ingerencji blacharza, podnieśliśmy wykładzinę w bagażniku i obejrzeliśmy tylny pas – był czysty i wyglądał jak z fabryki. Teraz całkiem wyjęliśmy wykładzinę, żeby zobaczyć miejsca montażu tylnej kanapy, oczywiście odkręcanej. Na macie bitumicznej, przyklejonej do karoserii, w okolicach wnęki prawego, tylnego koła dostrzegliśmy delikatny nalot – niejednolity, wyglądał jak resztki niedoczyszczonego, zaschniętego piasku. Złożyliśmy tył i zamknęliśmy bagażnik. Zdenerwowany „typ” przestępował z nogi na nogę. Obejrzeliśmy bardzo dokładnie lampy z przodu. Były idealne, jak nowe, tyle że ktoś je wykręcał, co początkowo zignorowaliśmy – w wielu autach, by wymienić żarówkę, trzeba zdemontować cały reflektor. A halogeny przeciwmgielne? Niby idealne, niby czyste, ale z delikatną zaschniętą warstwą pyłu… Pytam „typa”:
- Długo stał w wodzie? Ten pana bezwypadkowy citroën?
Informacja dotycząca wprowadzenia produktu do obrotu:
Ten produkt został wprowadzony na rynek przed 13 grudnia 2024 r. zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami (Dyrektywą o ogólnym bezpieczeństwie produktów). W związku z tym może on być nadal sprzedawany bez konieczności dostosowania do nowych wymogów wynikających z Rozporządzenia o Ogólnym Bezpieczeństwie Produktów (GPSR). Produkt zachowuje pełną legalność w obrocie, a jego jakość i bezpieczeństwo pozostają zgodne z obowiązującymi wcześniej standardami.
Information regarding product placement on the market:
This product was placed on the market before December 13, 2024, in accordance with the applicable regulations at the time (the General Product Safety Directive). As a result, it can continue to be sold without needing to meet the new requirements introduced by the General Product Safety Regulation (GPSR). The product remains fully compliant with all previously valid legal standards, ensuring its continued quality and safety.