Newsletter

Otrzymuj jako pierwszy informacje o nowościach i promocjach!

Email:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie oferty handlowej. Więcej
To pole jest wymagane
Akceptuję regulamin
To pole jest wymagane

Nasz newsletter wysyłany jest zwykle raz na miesiąc.

Wydawnicze i cenzuralne losy twórczości Juliusza Słowackiego w okresie zaborów

Małgorzata Rowicka

Wydawnicze i cenzuralne losy twórczości Juliusza Słowackiego w okresie zaborów
Dostępny
Dostępne 10+ sztuk
Czas kompletacji ok. 7 dni roboczych.
€12,55

Zobacz dostępne formy płatności.
:

 
Product info / Cechy produktu
Rodzaj (nośnik) / Item type książka / book
Dział / Department Książki i czasopisma / Books and periodicals
Autor / Author Małgorzata Rowicka
Tytuł / Title Wydawnicze i cenzuralne losy twórczości Juliusza Słowackiego w okresie zaborów
Język / Language polski
Wydawca / Publisher Nieoczywiste
Rok wydania / Year published 2023
   
Rodzaj oprawy / Cover type Twarda
Liczba stron / Pages 344
Ciężar / Weight 0,4950 kg
   
ISBN 9788366402430 (9788366402430)
EAN/UPC 9788366402430
Stan produktu / Condition nowy / new - sprzedajemy wyłącznie nowe nieużywane produkty
Doktor Małgorzata Rowicka jest znaną badaczką historii ruchu wydawniczego oraz cenzury w XIX i na początku XX wieku. Opublikowała m.in.: O neurotycznym cenzorze, przebiegłym wydawcy i manipulowanym czytelniku, czyli „Pan Tadeusz” w Warszawie w okresie zaborów (2004), Wydawnicze i cenzuralne losy twórczości Adama Mickiewicza w okresie zaborów (2014), trzytomowe Granice wolności słowa w zaborze rosyjskim w latach 1865–1904 (2006; wspólnie z Januszem Kosteckim), a także liczne artykuły w publikacjach zbiorowych i czasopismach naukowych.

W niniejszym opracowaniu Małgorzata Rowicka prezentuje wyniki drugiego etapu badań nad obecnością w oficjalnym obiegu czytelniczym w okresie zaborów dzieł wielkich romantyków polskich. Podsumowaniem etapu pierwszego była książka o losach twórczości Adama Mickiewicza, kolejna – która ukaże się niebawem – dotyczyć będzie prac Zygmunta Krasińskiego. Najpierw Autorka przedstawia wielkość książkowej oferty dorobku Juliusza Słowackiego w latach 1830–1914, jej geografię i zmiany w czasie. Odtwarza też ówczesny kanon edytorski dzieł poety. Następnie rekonstruuje ewolucję polityki cenzurowania utworów pisarza, zarówno opublikowanych na danym terenie, jak i importowanych, koncentrując się na praktykach carskiego aparatu kontroli. Omawia także obronne działania wydawców zmierzające do wprowadzenia do obiegu dzieł przez cenzurę kwestionowanych. Aneksy zawierają spis wszystkich książkowych edycji twórczości Słowackiego (w tym dotąd nieznanych), a także wykaz wszystkich fragmentów jego utworów kwestionowanych przez cenzurę.

Informacja dotycząca wprowadzenia produktu do obrotu:
Ten produkt został wprowadzony na rynek przed 13 grudnia 2024 r. zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami (Dyrektywą o ogólnym bezpieczeństwie produktów). W związku z tym może on być nadal sprzedawany bez konieczności dostosowania do nowych wymogów wynikających z Rozporządzenia o Ogólnym Bezpieczeństwie Produktów (GPSR). Produkt zachowuje pełną legalność w obrocie, a jego jakość i bezpieczeństwo pozostają zgodne z obowiązującymi wcześniej standardami.


Information regarding product placement on the market:
This product was placed on the market before December 13, 2024, in accordance with the applicable regulations at the time (the General Product Safety Directive). As a result, it can continue to be sold without needing to meet the new requirements introduced by the General Product Safety Regulation (GPSR). The product remains fully compliant with all previously valid legal standards, ensuring its continued quality and safety.



Książka Wydawnicze i cenzuralne losy twórczości Juliusza Słowackiego w okresie zaborów z wysyłką za granicę

Klienci, którzy kupili ten produkt nabyli również

Tagi produktowe