Niekorzystne zmiany na rynku, nagłe, nieprzewidziane zdarzenia, a także nowe przepisy istotnie wpływające na opłacalność prowadzonej działalności powodują, że firmy popadają w kłopoty finansowe. Wielu przedsiębiorców i menedżerów zastanawia się, czy powinni podjąć działania naprawcze. Co właściwie powinni zrobić? Ile mają czasu na podjęcie decyzji?
Kiedy pojawia się problem niewypłacalności, podjęcie działań operacyjnych – ratowanie lub zamykanie biznesu – nie jest wystarczające. W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim podjąć działania prawne. Jeśli przedsiębiorca jest zagrożony niewypłacalnością lub już popadł w stan niewypłacalności, może skorzystać z procedur uregulowanych w Prawie restrukturyzacyjnym, dzięki którym utrzyma działalność firmy. Są to:
¦ postępowanie o zatwierdzenie układu (ta procedura od 1 grudnia 2021 r. przypomina uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne wprowadzone do systemu prawnego w ramach jednej z tarcz antykryzysowych jako reakcja na negatywne skutki ekonomiczne pandemii COVID-19);
¦ przyspieszone postępowanie układowe;
¦ postępowanie układowe;
¦ postępowanie sanacyjne.
Która procedura jest właściwa w danej sytuacji? Z jakich instrumentów prawnych można skorzystać, aby uzyskać ochronę przed egzekucją, gdy jest szansa na uratowanie firmy? Jakie uprawniania mają wierzyciele dłużnika w restrukturyzacji?
W książce Czytelnik znajdzie odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Autorami poradnika są prawnicy Kancelarii Zimmerman Sierakowski i Partnerzy, specjalizujący się m.in. w prowadzeniu postepowań restrukturyzacyjnych i doradztwie w tym zakresie. W publikacji przystępnie wyjaśniają, jakie warunki muszą być spełnione, aby prowadzić dane postępowanie restrukturyzacyjne, jaki jest przebieg każdego z nich oraz czym się one różnią. Tabelaryczne zestawienia, przykłady i wzory dokumentów dodatkowo porządkują informacje i ułatwiają zrozumienie trudniejszych zagadnień.
Omówienie obejmuje także dostępne źródła finansowania restrukturyzacji oraz kwestie odpowiedzialności za nieterminowe zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości.
Publikacja jest skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, właścicieli firm, menedżerów i członków zarządów spółek. Zawarte w niej wyjaśnienia pomogą w ocenie, jaka powinna być reakcja na sytuację kryzysową. Przystępne omówienie możliwych działań ratunkowych i instrumentów ochronnych, które pozwalają przejść przez problemy finansowe, powinno zainteresować również głównych księgowych i specjalistów z biur rachunkowych.
ATUTY PUBLIKACJI:
Publikacja wyjaśnia funkcjonowanie prawnych narzędzi ratowania biznesu zagrożonego niewypłacalnością oraz dostępne na polskim rynku źródła finansowania restrukturyzacji. Tabelaryczne zestawienia, przykłady i wzory dokumentów dodatkowo porządkują informacje i ułatwiają zrozumienie trudniejszych zagadnień.
Informacja dotycząca wprowadzenia produktu do obrotu:
Ten produkt został wprowadzony na rynek przed 13 grudnia 2024 r. zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami (Dyrektywą o ogólnym bezpieczeństwie produktów). W związku z tym może on być nadal sprzedawany bez konieczności dostosowania do nowych wymogów wynikających z Rozporządzenia o Ogólnym Bezpieczeństwie Produktów (GPSR). Produkt zachowuje pełną legalność w obrocie, a jego jakość i bezpieczeństwo pozostają zgodne z obowiązującymi wcześniej standardami.
Information regarding product placement on the market:
This product was placed on the market before December 13, 2024, in accordance with the applicable regulations at the time (the General Product Safety Directive). As a result, it can continue to be sold without needing to meet the new requirements introduced by the General Product Safety Regulation (GPSR). The product remains fully compliant with all previously valid legal standards, ensuring its continued quality and safety.