Publikacja to praktyczny komentarz do ustawy z 28.2.2003 r. – Prawo upadłościowe (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233 ze zm.), stanowiącej uregulowanie kwestii związanych z:
zasadą wspólnego dochodzenia roszczeń wierzycieli od niewypłacalnych dłużników będących przedsiębiorcami;
zasadą dochodzenia roszczeń od niewypłacalnych dłużników będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej;
skutkami ogłoszenia upadłości;
zasadą umarzania zobowiązań upadłego będącego osobą fizyczną;
postępowaniem w przedmiocie ogłoszenia upadłości;
zabezpieczeniem majątku dłużnika;
zgłoszeniem i umorzeniem wierzytelności;
likwidacją masy upadłości;
podziałem funduszów masy upadłości i sum uzyskanych ze zbycia rzeczy i praw obciążonych rzeczowo;
postępowaniem w sprawach orzekania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej;
zakresem międzynarodowego postępowania upadłościowego.
Niniejszy komentarz do Prawa upadłościowego ma na celu możliwie jak najszersze przedstawienie zagadnień związanych z niewypłacalnością dłużnika w oparciu o bogaty dorobek orzecznictwa i doktryny prawa. W komentarzu uwzględniono również, szczególnie ważne dla praktyki, obszary graniczne Prawa upadłościowego i szeregu ważnych instytucji prawa prywatnego i publicznego.
Komentarza zawiera omówienie wszystkich ostatnich nowelizacji Prawa upadłościowego, m.in.:
ustawy z 10.6.2016 r., o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz.U. z 2016 r. poz. 996), zgodnie z którą wniosek o ogłoszenie upadłości banku oraz spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej może zgłosić wyłącznie Komisja Nadzoru Finansowego albo Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a nie jak to wcześniej miało miejsce wyłącznie KNF, ponadto Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest ustanawiany kuratorem na swój wniosek i in., zmiany wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia;
ustawy z 15.5.2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2015 r. poz. 978 ze zm.), która wprowadza zmiany dotyczące: uchylenia przepisów regulujących postępowanie naprawcze, nowego sposobu definiowania stanu niewypłacalności, zmian w zakresie właściwości miejscowej sądu, legitymacji do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika, wydłużenia terminu do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, elementów składowych wniosku o ogłoszenie upadłości, obowiązku uiszczenia przez wnioskodawcę zaliczki na poczet wydatków w toku postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości, przyznaniu sądowi uprawnienia do zabezpieczenia majątku dłużnika z urzędu w każdej sprawie, zmiany weszły w życie 1.1.2016 r.
Celem komentarza jest wyczerpujące omówienie zagadnień zarówno od strony teoretycznej, w szczególności w tych miejscach, w których ujawniły się głębokie podziały doktrynalne, ale także i od strony praktycznej. Autor wykorzystuje tu swoje wieloletnie doświadczenie praktyczne czynnego radcy prawnego, jak i jednocześnie teoretyka Prawa upadłościowego.
Komentarz jest adresowany przede wszystkim do prawników praktyków: sędziów oraz ich asystentów, adwokatów, radców prawnych, sędziów-komisarzy, syndyków, zarządców czy nadzorców sądowych, referendarzy sądowych, a także aplikantów, biegłych sądowych w sprawach upadłościowych, księgowych oraz wierzycieli i upadłych.
Informacja dotycząca wprowadzenia produktu do obrotu:
Ten produkt został wprowadzony na rynek przed 13 grudnia 2024 r. zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami (Dyrektywą o ogólnym bezpieczeństwie produktów). W związku z tym może on być nadal sprzedawany bez konieczności dostosowania do nowych wymogów wynikających z Rozporządzenia o Ogólnym Bezpieczeństwie Produktów (GPSR). Produkt zachowuje pełną legalność w obrocie, a jego jakość i bezpieczeństwo pozostają zgodne z obowiązującymi wcześniej standardami.
Information regarding product placement on the market:
This product was placed on the market before December 13, 2024, in accordance with the applicable regulations at the time (the General Product Safety Directive). As a result, it can continue to be sold without needing to meet the new requirements introduced by the General Product Safety Regulation (GPSR). The product remains fully compliant with all previously valid legal standards, ensuring its continued quality and safety.