Newsletter

Otrzymuj jako pierwszy informacje o nowościach i promocjach!

Email:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie oferty handlowej. Więcej
To pole jest wymagane
Akceptuję regulamin
To pole jest wymagane

Nasz newsletter wysyłany jest zwykle raz na miesiąc.

Jack OX. Ursonate Kurta Schwittersa

Opracowanie Zbiorowe

Jack OX. Ursonate Kurta Schwittersa
Niedostepny
7,56 zł

Zobacz dostępne formy płatności.
:

 
Product info / Cechy produktu
Rodzaj (nośnik) / Item type książka / book
Dział / Department Książki i czasopisma / Books and periodicals
Autor / Author Opracowanie Zbiorowe
Tytuł / Title Jack OX. Ursonate Kurta Schwittersa
Wydawca / Publisher Muzeum Sztuki w Łodzi
Rok wydania / Year published 2003
   
Rodzaj oprawy / Cover type Miękka
Liczba stron / Pages 112
Ciężar / Weight 0,8888 kg
   
ISBN 9788387937249 (9788387937249)
EAN/UPC 9788387937249
Stan produktu / Condition nowy / new - sprzedajemy wyłącznie nowe nieużywane produkty
Jack Ox jest artystką średniego pokolenia urodzoną w Denver w Kolorado (USA). Studiowała sztuki plastyczne na Uniwersytecie Kolorado, w Instytucie Sztuki w San Francisco, na Uniwersytecie Yale i Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. W latach 1980-82 studiowała muzykologię w Manhattan School of Music w Nowym Jorku, a następnie zgłębiała problemy fonetyki w Phonetik Institut w Kolonii. Jest ekspertem w zakresie technik komputerowego modelowania.
Od początku swej kariery artystycznej pracuje nad stworzeniem systemu transkrypcji dzieła muzycznego na formę wizualną. W swych dociekaniach zwraca szczególną uwagę na takie przetworzenie warstwy muzycznej i tekstowej, by jej wizualny odpowiednik oddawał możliwie obiektywnie wszelkie niuanse dźwięku. W wyniku zastosowania opracowanych przez nią zasad, muzyka przybiera formę wizualną z niewielkim tylko udziałem arbitralnych decyzji twórcy. Artystka wypracowała także systematyczne wykorzystywanie metafory, rozszerzając rozumienie tego pojęcia również w znaczeniu poetyckim. W taki sposób Jack Ox utrwaliła w formie malarskiej szereg dzieł muzycznych, poczynając od chorałów gregoriańskich, aż po dadaistyczną Ursonate Kurta Schwittersa.
Na naszej wystawie prezentujemy fragmenty przekładów J. Ox 8 Symfonii c-moll Antona Brucknera i wspomnianej Ursonate - należących bez wątpienia do najwybitniejszych dzieł artystki. Skomponowana w latach 1922-1932, Ursonate K. Schwittersa przez długi czas uznawana była za zaginioną i znana jedynie z wersji tekstowej i niewielkich fragmentów muzycznych. W wyniku wieloletnich poszukiwań, Jack Ox odnalazła oryginalne nagranie Schwittersa i doprowadziła w 1993 roku do jego publikacji przez firmę Wergo. Odtwarzane z płyty CD będzie towarzyszyło zwiedzaniu całej wystawy. Nasz pokaz prócz malarskiej wersji Ursonate obejmuje także rysunki (m.in. rysunek Merzbau), których odpowiednio przygotowane fragmenty posłużyły jako podstawowe składniki obrazu.
Wystawę zamyka ostatnia praca multimedialna Color Organ, będąca dziełem integralnie łączącym wirtualną rzeczywistość ze specjalnie skomponowaną muzyką.
Nasza prezentacja j jest pierwszym pokazem prac Jack Ox w Polsce. Dotychczas artystka wystawiała m.in. w USA, Niemczech, Włoszech, Holandii i Austrii.
Wystawa zorganizowana pod patronatem Jego Ekscelencji Dr. Reinharda Schweppe, Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce oraz Pana Mieczysława Teodorczyka, Marszałka Województwa Łódzkiego.
W imieniu Muzeum Sztuki w Łodzi pragniemy serdecznie podziękować Ministerstwu Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz Institut fur Auslandsbeziehungen e.V. za znaczącą pomoc w organizacji wystawy.
Kurator wystawy: Mirosław Borusiewicz


Książka Jack OX. Ursonate Kurta Schwittersa z wysyłką za granicę