Newsletter

Otrzymuj jako pierwszy informacje o nowościach i promocjach!

Email:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie oferty handlowej. Więcej
To pole jest wymagane
Akceptuję regulamin
To pole jest wymagane

Nasz newsletter wysyłany jest zwykle raz na miesiąc.

111. Antologia Babińca Literackiego (2016-2019)

red. Anna Musiał

111. Antologia Babińca Literackiego (2016-2019)
Dostępny
Dostępne mniej niż 10 sztuk.
Czas kompletacji ok. 5 dni roboczych.
38,45 zł 34,61 zł

Zobacz dostępne formy płatności.
:

 
Product info / Cechy produktu
Rodzaj (nośnik) / Item type książka / book
Dział / Department Książki i czasopisma / Books and periodicals
Autor / Author red. Anna Musiał
Tytuł / Title 111. Antologia Babińca Literackiego (2016-2019)
Wydawca / Publisher Fundacja Duży Format
Rok wydania / Year published 2020
   
Rodzaj oprawy / Cover type Miękka
Liczba stron / Pages 154
Ciężar / Weight 0,8888 kg
   
ISBN 9788366584006 (9788366584006)
EAN/UPC 9788366584006
Stan produktu / Condition nowy / new - sprzedajemy wyłącznie nowe nieużywane produkty
Kiedy pierwszego sierpnia 2016 roku powstawał Babiniec Literacki, wiele mówiło się o tym, że autorki są pomijane w życiu literackim z racji płci. Chciałam pokazać, że my kobiety równie dobrze jak mężczyźni znamy się na rzemiośle poezji i że jest nas bardzo dużo. Poczytajcie, zobaczcie, może odkryjecie wiersze kogoś więcej niż tylko Szymborskiej, Poświatowskiej, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, myślałam.
Facebook, jako znak nowych czasów, wydał mi się bardzo dobrym nośnikiem. Chciałam stworzyć dla poetek własny pokój na portalu społecznościowym, zacząć bronić kobiecości w wierszach i walczyć z ich negatywnym odbiorem. Kobiece czy babskie nie znaczy gorsze. Skoro same przyjmiemy, że babskie to zarzut, to babskie stanie się zarzutem, jeśli uznamy, że kobiece jest czymś gorszym, to będzie gorszym.
A nie jest! Połowa populacji to kobiety i mamy w Polsce od 1918 roku prawo do głosowania (przypominam).
Poetka Barbara Gruszka-Zych, z którą kilka lat temu robiłam wywiad, wspomniała, że miała taki czas, kiedy pisała bezosobowo, ukrywając płeć. Odwiedzała wtedy często Czesława Miłosza, który czytał jej wiersze i komentował. W końcu powiedział: Niech pani zdejmie przyłbicę i pokaże, że jest kobietą! Myślę, że rada naszego Noblisty jest dobra dla wszystkich poetek.
Babiniec Literacki jest moją inicjatywą w formie fanpage'u na Facebooku, którego celem jest promocja poetek polskich i zagranicznych. Jego główną ideą jest ukazanie różnorodności poezji kobiecej, poetyk, stylów, tematów, a nawet mód. Projekt ten jest w pełni inicjatywą społeczną i dotychczas nie był finansowany z żadnych źródeł.
Na naszym fanpage'u codziennie publikujemy jeden wiersz: utwory zarówno poetek z dużym dorobkiem twórczym, jak i tych autorek, które dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą.
Do tej pory w działania redaktorskie Babińca Literackiego były zaangażowane także: Barbara Raychert-Anaszewska, Anna Błasiak, Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska, Wioletta Grzegorzewska, Oliwia Betcher oraz Anna Musiał. Nie sposób tu jednak wymienić wszystkich osób, które udzieliły nam wsparcia, które sympatyzują i współpracują ze stroną od początku jej powstania. Gdyby nie one, w naszym codzienniku nie moglibyśmy publikować każdego dnia, nie byłby tak różnorodny, popularny, nie doczekałby się prawie dziewięciu tysięcy fanów, a na pewno świat byłby uboższy o wiele literackich odkryć.
Wspólny projekt, jakim jest prezentowana Antologia Babińca Literackiego, wymagał wiele pracy i kompromisów pomiędzy autorkami, spadkobiercami praw, redaktorkami oraz wydawcami, więc nie jest to jeszcze książka naszych marzeń, w której mogłyby ukazać się wszystkie prezentowane na fanpage'u utwory, począwszy od klasyki po teksty współczesne i tłumaczenia. Mamy jednak nadzieję, że wybrane wiersze spełnią oczekiwania czytelnika: poznawcze, ideowe i estetyczne, oraz że jest to stabilny fundament pod, być może kolejny, rozszerzony wybór kobiecych utworów, ukazujących się na naszych łamach.


Książka 111. Antologia Babińca Literackiego (2016-2019) z wysyłką za granicę

Tagi produktowe