Newsletter

Otrzymuj jako pierwszy informacje o nowościach i promocjach!

Email:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie oferty handlowej. Więcej
To pole jest wymagane
Akceptuję regulamin
To pole jest wymagane

Nasz newsletter wysyłany jest zwykle raz na miesiąc.

Rok Stanisława Lema

26 marca 2021

27-go marca przypada rocznica śmierci Stanisława Lema. Sejm RP, doceniając dokonania literackie pisarza, ogłosił rok 2021 rokiem Lema. We wrześniu również przypada 100. rocznica urodzin autora

Stanisław Lem to jeden z najwybitniejszych pisarzy związanych z fantastyką naukową. Był również futurologiem, filozofem i felietonistą. Lem doceniany jest nie tylko wśród polskich czytelników. Jego książki przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy! Debiutem literackim była wydana w 1951 roku powieść Astronauci - fantastyczna opowieść o losie wyprawy na Wenus. Książka okazała się bestsellerem.


Dzieciństwo i młodość autor spędził we Lwowie, gdzie się urodził w 1921 roku. Pragnął studiować na Politechnice Lwowskiej i zostać uczonym. Nie dane mu jednak było podjąć studiów na tej uczelni. W 1940 roku rozpoczął naukę na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Lwowskiego. Nie trwała jednak ona zbyt długo - rok później doszło do inwazji Niemiec na ZSRR i niemieckiej okupacji. Po akcji repatriacyjnej zamieszkał w Krakowie i zaczął publikować efekty swojej pisarskiej pracy w prasie. Nikt jednak nie traktował jego pisarskiego zajęcia na poważnie, dlatego wrócił na studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i odbył dwuletnią praktykę w szpitalu. Zajmował się przyjmowaniem porodów i asystą przy cesarskich cięciach. 


Studia dały Lemowi bardzo dobre wykształcenie przyrodnicze i wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Jeog twórczość porusza tematy rozwoju nauki i techniki, natury ludzkiej, podróży kosmicznych, sztucznej inteligencji, miejsca człowieka we wszechświecie, a także możliwości porozumiewania się istot inteligentnych. 


Po wprowadzeniu stanu wojennego i z powodu braku dostępu do literatury światowej oraz ceznzura i niepewność co do przyszłości syna, Lem, otrzymując stypendium i paszport, wyjechał do Berlina. Rozłąka z żoną i dzieckiem oraz obawa przed ograniczeniami w swobodzie wypowiedzi literackiej sprawiły, że wrócił do kraju. Rok później, na zaproszenie Austriackiego Związku Pisarzy z Wiednia, cała rodzina Lemów dostała paszporty i możliwość wyjazdu z Polski. Zamieszkali najpierw w Berlinie Zachodnim, a następnie w Wiedniu. Rodzina ostatecznie wróciła do Polski w 1988 roku. 


W 1987 roku ukazała się ostatnia powieść - Fiasko. Po powrocie do kraju Lem zadeklarował koniec pisania beletrystyki. Wydał tylko kilka opowiadań, a głównym narzędziem jego twórczości stały się felietony i prognozy fuurologiczne oraz teksty krytycznoliterackie. 


Do najpopularniejszych książek autora należą Solaris, Bajki robotów, Cyberiada, Opowieści o pilocie Pirxie, Kongres futurologiczny, Dzienniki gwiazdowe

Stanisław Lem był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla w 1980 roku. Barwna biografia pisarza ukazała się w 2018 roku - Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś.


Książki Stanisława Lema z wysyłką do całej Europy znaleźć można tutaj.