Newsletter

Otrzymuj jako pierwszy informacje o nowościach i promocjach!

Email:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie oferty handlowej. Więcej
To pole jest wymagane
Akceptuję regulamin
To pole jest wymagane

Nasz newsletter wysyłany jest zwykle raz na miesiąc.

Metoda Montessori również dla dzieci polonijnych!

14 września 2020

Metoda Montessori to jeden z popularniejszych i bardziej świadomych sposóbów  wychowywania i edukowania dzieci, również w domu. W tej pedagogice nie stosuje się nagród i kar, a duży nacisk kładzie na szacunek do dziecka, obserwację i dociekliwość oraz wzajemną inspirację do pracy 


Maria Montessori

Maria Montessori - lekarka, naukowczyni i pedagożka, twórczyni znanej na całym świecie metody wychowywania dzieci. Urodziła się w 1870 roku i jako jedna z pierwszych kobiet ukończyła medycynę we Włoszech. Po studiach podjęła pracę w szpitalu z upośledzonymi dziećmi, a następnie powierzono jej kierowanie pierwszym w Rzymie przedszkolem dla maluchów z biednej dzielnicy. W każdej pracy efekty jej nauczania były spektakularne. Po przystosowaniu placówki do potrzeb dzieci - zaopatrzenie w pomoce naukowe oraz meble dostosowane do wzrostu podopiecznych, odnotowano spektakularne wyniki. Pedagożka rozpoczęła karierę mentorki i chętnie dzieliła się swoją wiedzą i sposobami na edukację. Więcej informacji o życiu tej niezwykłej kobiety znaleźć można w biografii Maria Montessori. Historia aktualna


O co w tym chodzi?

Metoda stworzona przez Marię Montessori zakłada, że dzieci poniżej 6 roku życia są odkrywcami. Chłoną wszystko, eksplorują świat i wyciągają z niego jak najwięcej. Między 6 a 12 rokiem życia poznawanie świata jest coraz bardziej świadome, a wyobraźnia i abstrakcyjne myślenie stale się rozwijają. Co najlepiej robić w tym wieku i jak ułatwiać dzieciom rozwój, dowiedzieć się można z poradnika Metoda Montessori od 6 do 12 lat. Następnie, w wieku 12-18 lat, przychodzi etap rozwijania umiejętności społecznych i próby odnalezienia się w rzeczywistosci. Po osiągnięciu pełnoletności, młodzi ludzie stają się już specjalistami w jakiejś dziedzinie i zaczynają współtworzyć świat. 

Zwracając uwagę na predyspozycję dziecka, a także wiek, w jakim się znajduje, duży nacisk kładzie się na samodzielność oraz uczenie przez spontaniczne działanie. Każde dziecko kształci się idąc indywidualnym tokiem rozwoju i podejmować się tych zadań, do których jest przygotowane. Dzięki tym zasadom, u podopiecznych rozwija się wiara we własne umiejętności, koncentracja, szacunek do innych, umiejętność współpracy, rozwijanie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień. 

Jak zacząć?

Wprowadzając zasady pedagogiki Montessori, warto sięgnąć po pomoce naukowe, które dokładnie wyjaśniają metody pracy z dziećmi i podpowiadają rozmaite ćwiczenia. Sięgając po Montessori w twoim domu. Przewodnik dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dzieci na ludzi odpowiedzialnych i ciekawych świata, można się dowiedzieć, jak odpowiednio urządzić dom i zapanować nad chaosem, zacząć patrzeć na świat oczami malucha, a także przygotować montessoriańskie aktywności dla dzieci w wieku 1-3 lat. Chcąc znaleźć dokładne instrukcje i opis metody Montessori, można również sięgnąć po książkę Zrozumieć Montessori, czyli Maria Montessori o wychowaniu dziecka. Szukając inspiracji na ćwiczenia i zadania dla dzieci, warto zajrzeć do Metoda Montessori na cztery pory roku. W tej książce znaleźć można kilkadziesiąt ćwiczeń zgodnych z zasadami stworzonymi przez włoską pedagożkę. Ćwiczenia są dokładnie wyjaśnione i starannie zilustrowane.


Książki dla dzieci zgodne z pedagogiką Montessori

Polecamy również serię kolorowych kart edukacyjnych z różnorodną tematyką, dzięki którym można rozwijać konkretne zainteresowania dziecka, a które pozwalają - zgodnie z zasadami włoskiej twórczyni - rozwijać tylko jedną umiejętność na raz.